Workshop: Ozbrojený útočník ve škole – Škola a neštěstí: Jsme (ne)připraveni!?

Cílem workshopu je uvědomit si a diskutovat otázky připravenosti škol a učitelů na extrémní krizové situace spojené s útokem aktivního střelce. Pozornost bude mimo jiné zaměřena na možnosti a způsoby přípravy k adekvátní a promyšlené reakci směřující k záchraně životů nejenom učitelů, ale i žáků (studentů) škol.

Ochrana měkkých cílů je velmi aktuálním tématem, které se v oblasti bezpečnosti velmi široce diskutuje. Nedávné události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ukázaly, že školy jsou velmi zranitelnými institucemi, u nichž je nadmíru nutné zvažovat míru svobody a regulace. Tato problematika zahrnuje například:

• Stručné vymezení právního rámce postavení učitele a školy.

• Vymezení profilu pachatele – čeho si všímat a s čím je nutné (možné) počítat.

• Úloha zaměstnanců školy.

• Doporučené postupy a zásady („Uteč, schovej se, bojuj“).

Informovanost a připravenost studentů a zejména budoucích učitelů je zcela zásadním předpokladem pro nadějné vyřešení extrémní krizové situace, na kterou nejme příliš zvyklí z běžného života.

V první části proběhne přednáška, která bude zaměřena na objasnění základních aspektů ochrany životů žáků a zaměstnanců školy v kontextu prevence před útokem aktivního střelce. Na jejím základě bude zahájena diskuse nad problematikou ochrany vlastního zdraví a zdraví žáků, kteří se ve třídách a jiných prostorách školy nacházejí. Diskutovat budeme možné modelové situace a také to, jak vzdělání na naší fakultě může přispět k řešení těchto extrémně složitých situací.

Pro koho

Akce je určena pro studentky a studenty všech typů a forem studia realizovaného na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Vítáni jsou ale i všechny studentky a studenti jiných fakult.

V případě Vašeho zájmu, prosím o registraci zde.

Pořadatel

18. 4. 2024 16:00 hod. (předpokládaný konec v 19:00 hod.)

budova NA | 4. podlaží | místnost 4.20
Univerzity Palackého v Olomouci

Přednášející

prof. Ing. Pavel Otřísal, Ph.D., MBA
E: pavel.otrisal@upol.cz

Organizátoři

prof. Ing. Pavel Otřísal, Ph.D., MBA

Mgr. Petr Mocek

Evaluace

Prosíme všechny účastníky o vyplnění evaluačního dotazníku.